ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » Üniversitelerdeki Asistan Hekimler Özlük Hakları için Tek Ses!

Eylül 01 2022

Üniversitelerdeki Asistan Hekimler Özlük Hakları için Tek Ses!

1-09-2022, 13:36 Haberler / 2022 Haberleri 1

Üniversitelerdeki Asistan hekimler özlük haklarını savunmak için ülke çapında meslek örgütleriyle birlikte tek ses oldu.

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür asistan hekimlere destek olmak amacıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde yapılan açıklamaya katıldı.

1 Eylül 2022 Perşembe günü yapılan ortak açıklamayı HÜTF Hastanesi’nde asistan hekim olarak görev yapan ve aynı zamanda ATO Asistan Hekim Komisyonu üyesi Dr. Volkan Tümer okudu.

Asistan hekimlerin ve hocalarının alkışlarla destek verdiği açıklamada Dr. Volkan Tümer Sağlık bakanlığına, Yükseköğretim Kurumu’na, hocalarına, tüm hekim ve sağlık emekçisi arkadaşlarına ve halka seslendi. Özlük hakları için verdikleri mücadelede 1 yıl önce verilen sözlerin yerine getirilmediğini vurgulayan Dr. Tümer “Sağlıkta şiddet, nöbet sayılarının azaltılması, nöbet ertesi izin hakkı, tek kalemde yatan ve emekliliğe yansıyan ödemeler gibi taleplerimiz konusunda hala somut ve gerçekçi adımlar atılmamıştır. Bununla birlikte 12 Ağustos’ta yayınlanan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile ek ödemeler üzerinden bir gelir artışı sağlanmıştır. Ancak yayınlanan yönetmelik, üniversitede çalışan hekimleri Yükseköğretim Kurumu’na bağlı oldukları gerekçesiyle kapsamamıştır” dedi.

Mevcut durum sonucunda Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan hekimler ile üniversite hastanelerinde çalışan hekimler arasında, aynı işi yapmalarına rağmen, 2 kattan daha fazla gelir farkı oluşmasını eleştiren Dr. Volkan Tümer “Bu sorunun en kısa sürede çözülmemesi halinde Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda üniversitelerin tercih edilirliği düşeceğini ve şu an çalışmakta olan hekimlerin istifa edeceğini tahmin etmek zor değildir” diye konuştu.

Yönetmelikle birlikte ek ödeme kapsamı dışında kalan üniversitelerin tıp ve diş hekimliği asistan, yan dal asistan ve uzman hekimleri olarak; ortaya çıkan adaletsizliğin ortadan kaldırılarak asistanlar için insanca yaşama yetecek, güvencelerine katkı sunacak gerçek ve emekliliğe yansıyan bir ücret artışı talebinin takipçisi olacaklarını belirten Dr. Volkan Tümer bununla birlikte asgari ücretin altında ücretlerle çalişan yabancı uyruklu asistan hekim meslektaşlarının hakları da dahil diğer bütün özlük haklarını almak için mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Talepleri için 15 Eylül 2022 tarihine kadar ayrımsız uygulama beklediklerini vurgulayan Dr. Tümer aksi takdirde iş bırakma eylemleri dahil hak arayışlarını sürdüreceklerini ilan etti.

Açıklamadan sonra söz alan Dr. Muharrem Baytemür hekimlerin mücadele tarihinde Hacettepe Üniversitesi bahçesindeki heykelin önemli bir sembol olduğunu belirterek “Asistan hekim meslektaşlarımız hem bugünümüz hem de geleceğimiz. Devletin en önemli kurgusu, ayakta tutanı adalettir. Bundan uzaklaşılmaması gerekiyor. Aslında 30 sayfa olan sözleşmeye gerek yok. Yoksulluk sınırının en az 2 katı maaş talep ediliyor. 1970’li yıllarda da mücadelenin öncülüğünü asistan hekimler yapmıştı, bugün de asistan hekimler yapıyor. Tüm asistan hekimleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Yanınızdayız!” diye konuştu.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Sitede Arama Yapın

HEKİM POSTASI

İLETİŞİM

TELEFON VE FAX

  • Tel: +90 (312) 418 87 00
  • Fax: +90 (312) 418 77 94
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.